14 Dec 2020

Najnowsze wiadomości Grupy Ferrero na temat zobowiązań dotyczących opakowań, w perspektywie do roku 2025

INNE WIADOMOŚCI

  • • Nutella łączy siły z Loop i Carrefour w nowym, pilotażowym projekcie opakowań zwrotnych.
  • • Po podpisaniu w zeszłym roku New Plastics Economy Global Commitment opracowanego przez Fundację Ellen MacArthur i UNEP, Ferrero przystępuje do Fundacji i będzie uczestniczyć w Inicjatywie New Plastics Economy (NPEC).
  • • Dział badań i rozwoju nowych opakowań Ferrero tworzy nowe, zdatne do recyklingu, opakowanie Kinder Happy Hippo.
  • • Ferrero nawiązuje sojusz z 4evergreen, organizacją promującą opakowania na bazie włókien.

Grupa Ferrero przekazuje najnowsze informacje dotyczące postępów w realizacji zobowiązania całkowitego przestawienia się na opakowania zdatne do ponownego użytku, recyklingu lub kompostowania, którego osiągnięcia podjęła się do roku 2025. Wśród najnowszych działań znalazła się m.in. współpraca pomiędzy marką Nutella a sieciami Loop i Carrefour w stolicy Francji, Paryżu. Dotyczy ona pilotażowego projektu opakowań zwrotnych, który ma być realizowany w 10 sklepach. Ferrero przystępuje też do Fundacji Ellen MacArthur i weźmie udział w Inicjatywie New Plastics Economy (NPEC). Poinformowano również o nowym zdatnym do recyklingu opakowaniu Kinder Happy Hippo i o sojuszu zawartym z 4evergreen.

Nutella łączy siły z Loop i Carrefour.

Nutella połączyła siły z Loop – liderem rozwiązań na rzecz opakowań zwrotnych i siecią Carrefour, z którymi przeprowadzi pilotażowy program w stolicy Francji, Paryżu. Przewiduje on, że w 10 sklepach stacjonarnych Carrefoura oraz w sklepie internetowym klienci będą mogli kupić Nutellę w specjalnie oznakowanych słoikach zwrotnych, które nadają się do ponownego wykorzystania. W chwili zakupu klient będzie płacił kaucję za takie opakowanie. Carrefour będzie następnie przyjmował zwroty słoików, które, po umyciu, będą mogły być ponownie napełnione. Zespół projektantów Ferrero współpracował ściśle ze specjalistami firmy Loop nad nowym, testowym słoikiem Nutelli, który będzie zupełnie wyjątkowy, a jednocześnie będzie spełniał wszelkie wymagania opakowania zwrotnego. Efektem tej współpracy jest nowy, specjalnie opracowany, trwały i higieniczny słoik, z etykietą i uszczelką, które są łatwe do usunięcia w procesie mycia.  W całej Francji klienci mają dostęp do programów zbiórki zużytych opakowań po Nutelli w postaci słoików i plastikowych nakrętek. Jednak ten pilotażowy projekt otwiera przed Ferrero, firmą Loop i innymi wiodącymi markami możliwość przetestowania w praktyce i z perspektywy konsumenta korzyści, jakie może nieść ze sobą tego rodzaju platforma opakowań zwrotnych.

Udział w Inicjatywie New Plastics Economy

Po podpisaniu w 2019 roku New Plastics Economy Global Commitment, promowanego przez Fundację Ellen MacArthur oraz Agendę ONZ ds. Środowiska (UNEP), Ferrero staje się członkiem Fundacji Ellen MacArthur i weźmie udział w Inicjatywie New Plastics Economy. Ferrero dołącza tym samym do grupy wiodących przedsiębiorstw z całego łańcucha tworzyw sztucznych, które podjęły wspólne zobowiązanie do transformacji branży w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, w której tworzywo nigdy nie staje się odpadem ani źródłem zanieczyszczenia środowiska. Członkostwo Ferrero w Inicjatywie New Plastics Economy to ważny krok w stronę realizacji zobowiązania do przestawienia się, do końca 2025 roku, na korzystanie wyłącznie z opakowań zdatnych do ponownego wykorzystania, recyklingu lub kompostowania.

Kluczową rolę w ramach inicjatywy New Plastics Economy będzie odgrywała interdyscyplinarna współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami, której celem będzie wypracowywanie rozwiązań z potencjałem zastosowania w dużej skali. Ferrero będzie aktywnym członkiem Inicjatywy New Plastics Economy, będzie współpracować nad wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi i innowacyjnymi, aby w ten sposób dalej pobudzać transformację branży tworzyw sztucznych w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Więcej informacji pod tym adresem.

Nowe zdatne do recyklingu opakowanie Kinder Happy Hippo

Dział badawczo-rozwojowy Ferrero opracował nowe, zdatne do recyklingu opakowanie Kinder Happy Hippo, zgodne z przygotowanymi przez CEFLEX wytycznymi dotyczącymi wymagań recyklingowych dla folii elastycznych. Ten nowy projekt, o zaawansowanym potencjale wtórnego przerobu, oparty na strukturze monomateriałowej, gwarantującej produktowi właściwą ochronę, jest już dostępny dla konsumentów.

Ferrero dołącza do sojuszu 4evergreen, promującego opakowania na bazie włókien

Ferrero przystąpiło do sojuszu 4evergreen, którego celem jest zwiększenie udziału w rynku materiałów opakowaniowych rozwiązań na bazie włókien. Wpisuje się to w dążenie do transformacji gospodarki w kierunku zamkniętego obiegu materiałów, ograniczającego szkodliwe oddziaływania klimatyczne i środowiskowe. Za pośrednictwem 4evergreen Ferrero będzie nawiązywało współpracę i kontakt z przedsiębiorstwami z całej szeroko rozumianej branży materiałów opakowaniowych na bazie włókien – od  wytwórców papieru i tektury, przez właścicieli marek i sieci dystrybucji, dostawców technologii i materiałów, po firmy zajmujące się sortowaniem i odbiorem odpadów.

Jesteśmy na bardzo dobrej drodze do realizacji zobowiązania, jakie wyznaczyliśmy sobie do roku 2025, polegającego na przestawieniu się na stosowanie wyłącznie opakowań zdatnych do ponownego wykorzystania, wtórnego przerobu lub kompostowania. Z dużą przyjemnością informuję o nowym i budzącym ogromne emocje projekcie współpracy pomiędzy firmą Loop, siecią Carrefour i Nutellą.
Poza tym Ferrero przystąpiło do Fundacji Ellen MacArthur i weźmie udział w Inicjatywie New Plastics Economy (NPEC), w ramach której liczymy na współpracę z innymi partnerami nad działaniami i przedsięwzięciami promującymi innowacyjność. Nowe, nadające się do recyklingu opakowanie Kinder Happy Hippo oraz sojusz z 4evergreen to następne ważne kroki na naszej drodze do realizacji podjętych zobowiązań. W niedalekiej przyszłości będziemy informować o kolejnych osiąganych postępach.

Fabio Mora, Global Packaging Director Grupy Ferrero.